Czy wysoka pojemność silnika oznacza droższe OC?

Czy wysoka pojemność silnika oznacza droższe OC?

Na cenę OC wpływa wiele różnorodnych czynników. Niektóre z nich są dość oczywiste (jak np. historia ubezpieczeniowa), ale niektóre potrafią być zaskakujące (np. czy wiedzieliście, że w przypadku niektórych ubezpieczycieli pewien wpływ na cenę OC ma kolor samochodu?). Czy jednak cena ubezpieczenia OC jest zależna od pojemności silnika?

Cena OC a pojemność silnika

Nic nie poradzisz na to, że ubezpieczyciel podwyższa składkę OC ze względu na Twój wiek. Masz jednak duży wpływ na to, jakie auto wybierzesz na swój pierwszy samochód. Warto więc kupić taki model, na który ubezpieczyciele spojrzą nieco łaskawszym okiem. Czy jednak na cenę OC w jakikolwiek sposób wpływa pojemność silnika samochodu?

Aby to sprawdzić, przeprowadziliśmy przy pomocy kalkulatora OC przykładową kalkulację ubezpieczenia dla dwóch samochodów. W obu przypadkach właściciel jest ten sam (22-letni mężczyzna, który zdał na prawo jazdy 3 lata temu, kupuje swoje pierwsze OC w życiu). Jedna kalkulacja została wyliczona dla Opla Corsy z 2009 r. o pojemności silnika 1.0, a druga dla Volkswagena Golf z tego samego roku z silnikiem 2.0.

Najtańsza propozycja OC dla Opla Corsy to 1 111 zł (oferta You Can Drive). W przypadku Volkswagena Golf za ubezpieczenie OC trzeba by zapłacić co najmniej 1 681 zł (także propozycja z You Can Drive). Różnica wynosi więc aż 570 zł.

Policzyliśmy także składkę OC dla Opla Corsy 1.4. Najtańsza oferta OC wyniosła 1 407 zł (ponownie polisa od You Can Drive czyli od ubezpieczyciela specjalizującego się w OC dla młodych). Najniższe propozycje OC układają się więc zgodnie z pojemnością silnika. Zależność jest prosta i doskonale widoczna: im większy silnik, tym droższe OC.

Dlaczego pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że większa pojemność silnika oznacza potencjalnie lepsze osiągi. Właściciel takiego auta może więc być bardziej skłonny do zbyt szybkiej jazdy.

Fakt, że już od pewnego czasu zależność między pojemnością silnika a jego mocą nieco się zaciera, nie wpłynął na razie na podejście ubezpieczycieli do tego tematu.

Jeśli więc chcesz płacić jak najmniej za OC, pomyśl o tym już na etapie zakupu swojego pierwszego auta. Wybranie auta z mniejszym silnikiem zaowocuje mniejszymi wydatkami na ubezpieczenie OC. A tak jak wspomnieliśmy powyżej, obecnie można już znaleźć auta z małym silnikiem o dość dużej mocy.

Wiktor - portret

Wiktor

Śledzę uważnie rynek ubezpieczeń, wyszukując polisy godne polecenia i odkrywając sposoby na tańsze OC. Zdobytą wiedzą dzielę się z moimi czytelnikami, by już nikt nie musiał przepłacać za OC.

Gdańsk

Obliczenie najtańszej składki

Poprzez nasz kalkulator szybko obliczysz najtańsze OC wielu towarzystw ubezpieczeniowych i kupisz tę polisę, która gwarantuje Ci najkorzystniejszą składkę. Porównujemy również ubezpieczenie AC (autocasco) pod względem zakresu. Z nami masz pewność, że wybierasz dobre i tanie AC. Zapraszamy serdecznie!

Oblicz najtańsze OC