Zniżki w ubezpieczeniu OC

Zniżki w ubezpieczeniu OC

Składka za OC uzależniona jest od zwyżek i zniżek jakie przysługują właścicielowi pojazdu. Komu przysługują zniżki? Za co? Jak je gromadzić? Które zwyżki możemy obejść, a które trzeba po prostu przetrwać?

Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy od kilkunastu czynników. Na ich podstawie kierowca może liczyć na zwyżki i, co ważniejsze, zniżki. Niektóre z nich wynikają z akcji marketingowych, podejmowanych przez ubezpieczycieli. Zniżkę można otrzymać na przykład dzięki zapłaceniu OC na cały rok z góry, przedłużając polisę, ubezpieczając drugi samochód w tym samym towarzystwie, lub też wykupując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w pakiecie z Autocasco.

Są jednak kryteria, na które bacznym okiem spoglądają wszystkie towarzystwa. Kluczową rolę wciąż odgrywa wiek kierowcy. Zaznaczam – wiek kierowcy, nie wiek osoby, bo tych dwóch rzeczy nie można ze sobą utożsamiać. Niedoświadczeni kierowcy są obarczeni większym ryzykiem, stąd też raczej nie mają co liczyć na zniżki. Z drugiej strony, na dużo tańsze OC z racji doświadczenia mogą liczyć osoby starsze.

Nie jest to system doskonały, bo brak doświadczenia kierowcy nie musi za sobą pociągać braku umiejętności. Dlatego chyba najbardziej miarodajna jest liczba lat bezszkodowej jazdy. Za każdy rok (do sześciu lat włącznie) bez stłuczki bądź kolizji można liczyć na około dziesięcioprocentową zniżkę.

Co ciekawe, u większości towarzystw ubezpieczeniowych na zniżki liczyć mogą lekarze, prawnicy i inne osoby, wykonujące zawód wiążący się ze społecznym zaufaniem. Na wysokość OC wpływa także miejsce zamieszkania. Tu nie mówimy już o zniżce (bo ciężko wymagać od kierowcy, aby przeprowadzał się z miasta do miasta w poszukiwaniu niższych składek), tylko o wartości bazowej, która ma ogromny wpływ na koszt polisy OC.

Wiktor - portret

Wiktor

Śledzę uważnie rynek ubezpieczeń, wyszukując polisy godne polecenia i odkrywając sposoby na tańsze OC. Zdobytą wiedzą dzielę się z moimi czytelnikami, by już nikt nie musiał przepłacać za OC.

Gdańsk

Obliczenie najtańszej składki

Poprzez nasz kalkulator szybko obliczysz najtańsze OC wielu towarzystw ubezpieczeniowych i kupisz tę polisę, która gwarantuje Ci najkorzystniejszą składkę. Porównujemy również ubezpieczenie AC (autocasco) pod względem zakresu. Z nami masz pewność, że wybierasz dobre i tanie AC. Zapraszamy serdecznie!

Oblicz najtańsze OC